Vážení členové Hospodářské komory,

po čase si vás dovoluji kontaktovat v reakci na včerejší rozhodnutí Poslanecké sněmovny neprodloužit nouzový stav na území České republiky po 14. únoru 2021. Pro prodloužení nouzového stavu hlasovalo 48 poslanců ze 106 přítomných (na kompletní přehled hlasování se můžete podívat ZDE). O zvrácení situace nyní usilují někteří hejtmani krajů včele s Martinem Netolickým, hejtmanem Pardubického kraje. Na základě krizového zákona jsou totiž připraveni vládu požádat o vyhlášení nového nouzového stavu hned od pondělí 15. února 2021. V případě, že však platnost nouzového stavu skutečně v neděli skončí, přestanou od pondělí platit všechna opatření vyhlášená na jeho základě (mezi nimi např. omezení volného pohybu či omezení maloobchodu a služeb vč. provozu venkovních i vnitřních sportovišť), resp. ze zákazů a příkazů se stanou doporučení (část omezujících opatření by nicméně mohla být i bez nouzového stavu operativně nahrazena mimořádnými opatřeními ministerstva zdravotnictví).

Je těžké předjímat, jak se situace vyvine. Vicepremiér J. Hamáček naznačoval, že se vláda chystá avizované žádosti hejtmanů vyhovět. Pokud by se tak stalo, tak by se minimálně pro několik následujících dní neměnilo vůbec nic. Jak dlouhá by byla doba, kdy by se neměnilo vůbec nic, by záleželo na i reakci Poslanecké sněmovny, která může takto nově vyhlášený nouzový stav zrušit. V případě, že by vláda žádosti hejtmanů nevyhověla, pak se může stát, že se opatření budou lišit kraj od kraje, a to podle rozhodnutí jednotlivých hejtmanů. Jediným způsobem, jak disponovat aktuálními informacemi, je kontinuálně a bedlivě sledovat média a web HK ČR.

V návaznosti na uvedené bych rád touto cestou vyzval všechny členy, aby se chovali velmi odpovědně a dodržovali všechna základní doporučená hygienická opatření proti šíření COVID-19. V tomto směru je možné se ohledně metodiky bezpečného chodu provozoven inspirovat např. u České komory fitness, Českého svazu pivovarů a sladoven či třeba Svazu obchodu a cestovního ruchu. Výzvu pro podnikatele jsme také formulovali v dnešní tiskové zprávě.

Dále jsem pro vás připravil velmi stručný přehled informací, stanovisek a aktivit na pomoc krizí zasažených podnikatelů za uplynulý týden:

  • Ještě před projednáváním poslanců o prodloužení nouzového stavu jsem poslal předsedům všech poslaneckých klubů dopis, jehož cílem bylo apelovat na poslance, aby během jednání přednesli požadavky firem představitelům vlády. Mezi ně patřilo mj. prodloužení programu Antivirus, fungující systém podnikatelských kompenzací nebo rozšíření možnosti antigenního testování na covid-19. Celé znění dopisu si můžete přečíst ZDE.
  • Chci Vás ujistit, že dobře vnímám skutečnost, že parametry nově vznikajícího kompenzačního programu poslední záchrany, pracovně označovaného covid 2021, jsou naprosto neakceptovatelné. Důrazně jsme se rovněž ohradili proti způsobu, jakým vláda odsouhlasila záměr Ministerstva průmyslu a obchodu a Ministerstva financí zjednodušit dosavadní systém vyplácení podpor podnikatelům či zaměstnavatelům, jimž vláda zakázala nebo výrazně omezila výdělečnou činnost. Učinili jsme tak nejen v přímé komunikaci s představiteli vlády, ale také prostřednictvím tiskové zprávy. Další aktivitou, kterou jsme společně s podnikatelskými svazy k dané problematice učinili, je zaslání otevřeného dopisu vládě ČR. Znění zmíněného dopisu si můžete přečíst ZDE.
  • Hospodářská komora vyzvala zákonodárce, aby stát živnostníkům, kterým zakázal výdělečnou činnost, stejně jako na jaře loňského roku prominul platby záloh na sociální a zdravotní pojištění. Odvody totiž živnostníci musí hradit, i přestože jim stát uzavřel provozovny a zakázal jim jako preventivní opatření proti šíření koronaviru pracovat. Zároveň jsme ocenili rozhodnutí vlády, aby osobám samostatně výdělečně činným stát vyplácel místo 500 korun dvojnásobek. Bližší informace naleznete v této tiskové zprávě.
  • Vzhledem k existenci programu Antivirus, notifikovaného prozatím do konce roku 2021, není co nejrychlejší zákonné ukotvení tzv. kurzarbeitu prioritou. Zvláště s ohledem na současnou podobu návrhu kurzarbeitu, která není zdaleka optimální, což vyplývá i z dnešního jednání ve sněmovně, kde byl návrh ve 3. čtení přerušen. Domnívám se, že pokud sněmovna nebude ochotna se znovu vrátit k rozumné a věcné diskusi o parametrech kurzarbeitu, bude lepší, aby o konečné podobě rozhodla až politická reprezentace vzešlá z podzimních voleb do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR.
  • Připomínám, že na komorovém webu můžete nalézt celou řadu moderních technologických řešení v boji s koronavirem, nově např. zajímavý projekt THERAPY. Jedná se o multifunkční dezinfekční brány pro dezinfekci celé osoby. Brány zároveň měří teplotu, scanují tváře pro rozpoznání, zda dotyčný nosí roušku, nebo třeba dezinfikují obuv.
  • Jak víte, od 1. února jsme znovu spustili ve spolupráci s naším technologickým partnerem společností NEWPS.CZ bezplatnou poradnu pro podnikatele. Své dotazy – výhradně související s problematikou koronavirové krize – můžete vkládat na tomto odkazu: https://poradnapropodnikatele.komora.cz/. Vzhledem k množství a rozsáhlosti některých dotazů prosím o trpělivost při doručení odpovědi. Moje poděkování patří také advokátní kanceláři HAVEL & PARTNERS, která se jako první zapojila do spolupráce při zpracování odpovědí.

Současně platí, že vám je k dispozici na našich webových i facebookových stránkách „Chatbot Komorník“.

·         Na komorovém webu nadále pravidelně publikujeme informace k přeshraničnímu pohybu. Pozornost věnujte změnám u těchto zemí: Německo, Rakousko a Slovensko.

·         Výsledky našich jednání i aktuální informace – nejen ke koronaviru – můžete také průběžně sledovat na www.komora.cz, www.komoraplus.cz či v pravidelném Newsletteru HK ČR.

·         Zajímavé informace pro živnostníky i jejich příběhy publikuje také Deník.cz, který je v této oblasti partnerem Hospodářské komory.

Situaci budu s kolegy nadále pečlivě monitorovat a v příštím týdnu vám opět zašlu stručný přehled informací.

S pozdravem a přáním pevného zdraví,

Vladimír Dlouhý, prezident Hospodářské komory ČR