Právě si prohlížíte <strong>Dopady válečného konfliktu: příliv Ukrajinců podnikatelům pomáhá</strong>
Img 8455 | OKRESNÍ HOSPODÁŘSKÁ KOMORA KUTNÁ HORA
  • Rubriky příspěvkuAktuality

Kutná Hora, středa 27. dubna 2022.

Zaznělo to na setkání podnikatelů ve štábním domku GASK, kde se v podvečer konalo shromáždění členů Okresní hospodářské komory Kutná Hora. Pozvání do debaty s členy komory na téma Ukrajina a na další aktuální témata přijali kutnohorský poslanec parlamentu Jiří Havránek (ODS) a šéfanalytik Lukáš Seifert z ministerstva školství.

Oba informovali přítomné o aktuální situaci kolem ukrajinských uprchlíků a jejich integraci do české společnosti. Právě teď je příliv a odliv uprchlíků vyrovnaný. Kolik jich přichází, tolik se jich vrací zpět na Ukrajinu. Přesto je patrný trend části z nich setrvat v České republice natrvalo a integrovat se do české společnosti. To se promítá i do situace ve školách, které se snaží co nejrychleji zapojovat ukrajinské děti do našeho systému vzdělávání.

Diskutující se shodli na tom, že je potřeba zapracovat na odstranění byrokratických překážek, které komplikují přijetí Ukrajinců. Ať jde o nadměrné a komplikované papírování a procesy okolo, tak i například o uznávání kvalifikací uprchlíků u odborných profesí, které nám na českém trhu práce dlouhodobě chybí. Vzorem nám může být Polsko, které tyto úřední procedury dokázalo zásadně zjednodušit, minimalizovat a polská ekonomika na tom profituje, zejména v příhraničních oblastech. Dalšími tématy diskuze byla situace okolo zdražování surovin a její dopady do podnikatelské sféry, elektronizace státní správy a  nedostatek mateřských škol v regionu.

Okresní hospodářská komora Kutná Hora sdružuje podniky a podnikatele na Kutnohorsku a mezi její členy patří jak velké společnosti jako je Philip Morris, kutnohorský Foxconn nebo Goldbeck Prefabeton, tak i menší firmy a živnostníci. Kutnohorská komora nyní sdružuje 21 právnických osob a 10 fyzických osob podnikatelů a jak konstatoval její předseda Vladimír Střihavka ve svém vystoupení, počet členů opět meziročně vzrostl. 

    -tz ohk-