Vážení členové Hospodářské komory,

dovoluji si Vám zaslat aktuální informace o aktivitách Hospodářské komory ČR ve vztahu k podnikatelům.

  • Pozitivně vnímám některé kroky vlády na podporu podnikatelů a živnostníků zveřejněné tento týden jako např. prominutí poloviny sociálního a zdravotního pojistného pro OSVČ, plošného zrušení červnové zálohy na daň z příjmů pro všechny podnikatele, ale třeba i posun v konkretizaci programu podpory zaměstnanosti „Antivirus“. Zatím jsem ale spíše zklamán z nízké pružnosti a akceschopnosti státu při praktické realizaci mnoha rázně vyhlašovaných opatření. Je trochu zbytečné zásobovat nás každý den informacemi o přípravě nových a nových programů pomoci, když ty již formálně zahájené zatím prakticky nefungují. Takže se například dovídáme o přípravě nového programu ČMZRB a MPO COVID III a zatím nejsme schopni získat ani základní informace o způsobu administrace již vyhlášeného programu COVID II. Ujišťuji Vás, že opakovaně apeluji na vládu, aby co nejrychleji aktivovala finanční toky směrem k postiženým firmám a OSVČ. V opačném případě se totiž může stát, že se řada podnikatelů – zejména z řad malých a středních podniků a také živnostníků – tolik potřebné pomoci ani nedočká.

Přes naši snahu získat pro Vás bližší informace k programu COVID II ze strany ČMZRB, Vám bohužel můžeme poskytnout pouze rámcové informace, které jsou publikovány na jejích webových stránkách.      

·         Dnes jsme zaktualizovali tabulku Opatření Hospodářské komory a jejich plnění, její současnou podobu můžete nalézt zdeStejně tak jsme zaktualizovali 20 požadavků HK ČR pro podnikatele postižené přímo či nepřímo koronavirem, k nahlédnutí zde.

  • Na webových stránkách komory jsme umístili další informace našich začleněných společenstev v souvislosti s koronavirem. Dnes jsme tak zveřejnili apel na vládu a samosprávu od Radka Roušara, prezidenta Elektrotechnického svazu českého, a výsledky ankety Asociace direct marketingu, e-commerce a zásilkového obchodu. 

Veškeré informace od našich živnostenských společenstev a odborných sekcí Hospodářské komory jsme zpřehlednili zde.

Vyjma toho jsme rovněž publikovali výzvu OHK Olomouc ke zmírnění ekonomických dopadů na podnikatele, firmy i zaměstnance adresovanou voleným zástupcům.

  • V pondělí proběhne můj brífink k opatřením vlády vůči živnostníkům a zaměstnavatelům a k možné vlně propouštění. Sledovat ho můžete např. na facebookových stránkách Hopodářské komory.
  • Jsem velmi mile potěšen, kolik z Vás již vyplnilo bleskovou anketu k poslednímu vývoji ve Vaší firmě ve spojitosti s koronavirem. Díky Vám a Vašim odpovědím získáváme velmi silný mandát pro další jednání s čelnými představiteli státu.
  • Hospodářská komora ČR s ohledem na nucená vládní preventivní opatření reaguje na poptávku firem a přizpůsobuje prezenční formu vzdělávacích kurzů a seminářů na on-line webináře. Na první z nich s názvem Efektivita a nástroje pro Home Office se můžete registrovat již dnes. Další webináře budeme postupně vypisovat zde.
  • V příloze najdete shrnutí pro podnikatele důležitých mediálních zpráv ohledně koronaviru.
  • Závěrem mi dovolte, abych Vám exklusivně o den dříve přinesl část mého rozsáhlého rozhovoru, který vyjde v sobotním vydání deníku Mladá fronta DNES.

Scénář „na tři týdny vše zavřít a pak pokračovat“ není správný?

Nevíme, jestli epidemie opravdu odezní, když na tři týdny všechno zavřeme. Když se podíváme na různé přístupy řešení pandemie, patříme spíše k té skupině zemí, kde se postupuje přísněji. Zatím se zdá, že se v těchto zemích zvládá nákaza lépe. Ale to neznamená, že bychom měli sklouznout do extrému a zavřít úplně všechno. Není ani jisté, jestli za tři týdny bude epidemie ustupovat, abychom mohli ve společnosti i v ekonomice všechna opatření uvolnit.

K podporám pro firmy a živnostníky. Je to dostatečné?

Osobně se domnívám, že každé další opatření, které vláda schválí, bude dobré. Ale teď bych se týden nebo deset spíše soustředil, aby se zúřadovalo to, o čem se již rozhodlo, aby se podpory co nejrychleji dostaly k lidem.

A co ta zbývající část?

Je tu ještě další balík, může to být až ke třem stovkám miliard, které stejně vláda neobsáhne. S tím se bude muset popasovat ekonomika a budou se k tomu muset nějak postavit i banky. Přál bych si, aby se banky přechodně v tomto směru zavázaly k nějakým pravidlům chování. Ostatně taková pravidla se už dříve v některých zemích během některých krizích používala. Máme prostor ke zvýšení zadluženosti, ale samozřejmě ten prostor není nekonečný.

Další kroky vládních činitelů budeme pečlivě monitorovat i během víkendu, abych Vám mohl opět v pondělí zaslat aktuální přehled vývoje událostí včetně aktivit Hospodářské komory ČR.

Přeji Vám mnoho sil a pevné zdraví.

S úctou,

Vladimír Dlouhý, prezident Hospodářské komory ČR